POCIĄGI SPECJALNE PKP CARGO ZAKŁAD TABORU W POZNANIU
.
Wspaniałą atrakcją dla miłośników parowozów były w tym roku zorganizowane przez PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu pociągi specjalne, które z pewnością wzbogaciły ofertę wakacyjną Wolsztyńskiej Parowozowni. Przypomnijmy, co działo się w Wolsztynie od czerwca do września 2005 roku. 
Czerwiec był bez wątpienia najciekawszym okresem dla wszystkich miłośników kolei, odwiedzających Wolsztyn. Od poniedziałku do soboty trzy razy dziennie wyruszał w trasę pociąg "Zielona Szkoła" do Tuchorzy, w soboty dodatkowo jeździł pociąg "Pod Parą" z Poznania przez Wolsztyn do Konotopu, a do tego podziwiać mogliśmy również dwa parowozy w ruchu planowym na trasie do Leszna i Poznania. Już dawno nie mieliśmy takiej okazji, jak na przykład w sobotę 11 czerwca, aby jednego dnia zobaczyć pod parą aż cztery parowozy na czterech różnych trasach, tj. do Poznania, Leszna, Konotopu i Tuchorzy. Od 26 czerwca do 28 sierpnia kursował natomiast pociąg "Jezioro Dominickie" do Leszna. W okresie, kiedy ze względu na zbyt duże zagrożenie pożarowe, ograniczono kursowanie planowych pociągów osobowych, był to jedyny pociąg z parowozem wyjeżdżający z Wolsztyna w wakacyjne soboty i niedziele. Kiedy na trasie do Leszna pojawiał się jednak  ponownie planowy pociąg osobowy z parowozem to kilkakrotnie mogliśmy fotografować dwa różne parowozy z różnymi pociągami, tak jak to miało miejsce np. 30 lipca br.,  kiedy to Ol49-7 prowadziła pociąg planowy 33230 do Leszna i powrotny przejazd pociągu specjalnego "Jezioro Dominickie", a Pt47-112 jechała  do Leszna z pociągiem "Jezioro Dominickie" i wracała z planowym pociągiem 33237 o 16:28. 
We wrześniowe soboty podobnie jak w czerwcu kursował pociąg specjalny "Pod Parą". Niestety niesprzyjająca aura pogodowa, brak opadów i wysokie jak na tę porę roku temperatury, a co za tym idzie zbyt duże zagrożenie pożarowe wzdłuż bardzo zalesionej linii kolejowej do Konotopu spowodowały, iż wrześniowy pociąg specjalny "Pod Parą" jeździł tylko do stacji Krzyż/Rudno. 
W okresie wakacji wolsztyńskie parowozy można było podziwiać także kilkaset kilometrów od ich rodzimej szopy. Ok22-31 i Tr5-65 uczestniczyły 23 lipca w Parowozjadzie z Chabówce. Parowozy Pm36-2, Ol49-7 i Ok22-31 prowadziły kilka razy w czasie wakacji pociąg  "Costerina" na trasie Kościerzyna  - Gdynia. We wrześniu natomiast Piękna Helena zawitała do Wrocławia, a Ok22-31 reprezentowała Wolsztyn prowadząc pociąg specjalny na Dożynkach Prezydenckich. 
Poniżej prezentuję kilka zdjęć pociągów zorganizowanych w tym roku przez PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu. 
.
.
ZIELONA SZKOŁA
.
.
.
.
.
POD PARĄ
.
.
.
.
.
JEZIORO DOMINICKIE
.
.
.
.
.
DOŻYNKI PREZYDENCKIE
.
.
Fot. Piotr Chorąży
Fot. Piotr Chorąży
Fot. Piotr Chorąży
.
www.parowozy.com.pl